Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 23:44

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 07 Okt 2018 17:42 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2013 22:42
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Ime: Mirko
Opel: Vectra B restyling 1.8 16V
Traje to već neko vreme samo što je ranije greška imala povremen karakter. Ne bih ni znao da je prisutna da slučajno nisam zakačio onu igračku preko blututa. Da pojasnim, kad je i očita sive je boje. Obrišem i neko vreme je nema pa se opet pojavi. E onda sam nešto zezno i sad je redovna, čak upali ček endžin. Čim je obrišem ne tako brzo ali skoro odmah je ponovo očita, prvo je ofarba žuto pa kad upali lampicu na tabli onda je crveno. Šta sam radio pa se stanje pogoršalo. Genijalci u servisu za plin,, koji su isti i instalirali, su mi napravili problem sa grejanjem jer su po propisu plin zakačili paralelno sa radijatorom grejanja ali nisu odzračili sistem. Bio avgust mesec pa ih baš nije ni zanimalo previše to da urade. Dok sam ja skontao da loše grejanje u autu ima veze sa ugradnjom plina prođe jedna zima. Onda sam sa tim saznanjem morao da sačekam da izađe garancija pa da se sam poigram sa tim pošto mi ubeđivanje sa serviserima nije baš išlo od ruke. Kako god, prevežem ja to lepo na red, isteram vazduh iz sistema, isperem radijator (pustim vodu kroz njega i rasplinjač ukrug, napred nazad) i sve radi sad kako treba. Zašto ovo pričam, da bih sve to uradio morao sam skinuti ECU i klapnu gasa kako bih imao pristup crevima a i može nekome dati ideju zašto grejanje radi loše. Naravno, da bih skinuo klapnu morao sam skinuti dovod vazduha i MAF na njemu. Završim sa crevcima i grejanjem, usput očistim detaljno klapnu od masnoće i (greška ili ne) očistim štapićem za uši, lagano, sa malo alkohola senzore u MAF-u. Vratim sve lepo nazad, promenim par šelni na dovodu vazduha jer su preskakale pa je moguće da tuda uvlači falš vazduh posle MAF-a i krenem da se vozim. Tu je krenula priča sa ček endžin lampicom i nonstop greškom P0170.
E sad, pošto je priča već ozbiljna, zakačim op-com i pogledam očitavanja na svim mogućim uzročnicima pomenute greške. Manje više sve je OK sem očitavanja sa MAF. Imam utisak da su niža no što bi to trebalo biti pa bi bio zahvalan da mi neko ko zna tačno koliko treba da iznose očitavanja i kako se ponaša napon sa senzora na leru i na 2500 obrtaja napiše to ovde. Ono što sam našao na netu kod Engleza je neka vrsta tabele u kojoj su date vrednosti napona sa senzora kontinualno sa porastom obrtaja motora, u svim režimima mi je taj napon niži od napisanog u tabeli. Takođe, kod mene ta vrednost napona da tako kažem divlja gore-dole, nije mirna. Nisam pročitao u tekstu kod Engleza da vrednost tog napona treba da osciluje toliko. Očitavanja količine usisanog vazduha su takođe niža, mada ne nađoh podatke baš za moj motor. U poređenju sa nekim mercedesom iste zapremine motora kod mene je očitavanje oko 30% manje i na leru i na 2500 obrtaja. Moja očitavanja su na leru 8 kg/h (2,2 gr/s, na mečki je 3,5-5 gr/s) a na 2500 obrtaja 20 kg/h (5,6 gr/s, na mečki je 9-12 gr/s). Temperatura usisanog vazduha je nešto iznad 60°C.
Moj zaključak je da sam "čišćenjem" MAF-a pospešio problem koji je već bio prisutan ali bih voleo biti siguran da je problem baš u njemu kako ne bih kupio drugi na pamet.
Eto, izvinjavam se na malom romanu ali može nekome biti od koristi. U napred hvala na odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 10 Okt 2018 13:28 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2013 22:42
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Ime: Mirko
Opel: Vectra B restyling 1.8 16V
Nemoguće da baš niko ništa ne zna...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 10 Okt 2018 18:58 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2007 22:25
Postovi: 9366
Lokacija: Zemun polje
Ime: Nenad
Opel: Astra G 1.7DTI, Astra H twin top 2.0T
Garaza: pogledaj
Zameni senzor, obrisi greske i posle toga vozi par dana sano na benzinu, pa vidi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 11 Okt 2018 11:08 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2013 22:42
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Ime: Mirko
Opel: Vectra B restyling 1.8 16V
Najlakše je iskeširati senzor pa šta ti Bog da. Hteo bih biti bar nadpolovično siguran da je to moguć uzrok greške pa onda kupiti senzor. Zato sam i pitao za podatke koje bi trebalo da daje dobar senzor kako bih mogao uporediti vrednosti. Naravno, nebi to pomoglo samo meni već i mnogima drugima jer je pomenuta greška vrlo česta na ovom tipu motora, dok su informacije o rešenjima na netu prilično različite.
Kako god, ne bude li nekih informacija moraću nabaviti drugi protokomer pa me zanima jeli neko imao iskustva sa zamenskim poljske proizvodnje, firma Polcar. Ima ih u Silux prodavnici a cena je pristupačna, oko 4000 dinara. Original Siemens je preko 20.000, sem ako se ne uzima polovan koji je takođe skuplji od novog poljskog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 11 Okt 2018 11:33 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2007 22:25
Postovi: 9366
Lokacija: Zemun polje
Ime: Nenad
Opel: Astra G 1.7DTI, Astra H twin top 2.0T
Garaza: pogledaj
Bolje polovan nego taj poljski. Jos bolje originalan.

Ako si nesiguran posle svega sto si proverio, odvezi auto do majstora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 11 Okt 2018 12:26 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2013 22:42
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Ime: Mirko
Opel: Vectra B restyling 1.8 16V
Nije poenta otići kod majstora i ne saznati ništa novo. Automobile vozim tridesetak godina i sve što sam do sad vozio sam sam i održavao. Tako je i sa ovim autom. Drugog majstora vidi samo kad ja nemam uslova da nešto sam uradim. Mehanika nije špansko selo a od elektronike živim čitav život pa se prilično dobro snalazim i sa ovim autom kao i sa svim prethodnima. Zato sam i pitao za ispravne parametre koji mi bitno mogu pomoći u dijagnostifikovanju kvara. Nisam amater pa da za svaku sitnicu treba da idem kod čika majstora. :ok:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 11 Okt 2018 14:32 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2010 15:17
Postovi: 4870
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Astra H opc line
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 11 Okt 2018 21:57 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2013 22:42
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Ime: Mirko
Opel: Vectra B restyling 1.8 16V
Hvala čovek. Meni je na leru 8 kg/h, dakle ispod minimuma. Sada je sve sasvim logično.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 12 Okt 2018 08:54 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Avg 2010 21:36
Postovi: 634
Lokacija: Zemun
Ime: Nenad
Opel: Astra mk5 z17dtr
Garaza: pogledaj
au Vojvoda pa ti stalno neku muku mucis sa tom vektrom...
da sam na tvom mestu ja bih odavno kupio drugi motor i instalaciju pa sta mi bog da :)

_________________
komsinice daj torteeeeeee


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 13 Okt 2018 15:22 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2013 22:42
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Ime: Mirko
Opel: Vectra B restyling 1.8 16V
:D
Ma našao sam šta zeza, nije protokomer. Motor je prva liga a i instalacija, nema potrebe za zamenom. Negde u krajičku pameti, kad sam već poludeo sa ovom greškom, setim se neke davne priče vezano za plin. Zakačim ponovo, po ko zna koji put, opcom i podignem ga na 2500 obrtaja na plinu. E onda prebacim na benzin. Pade broj obrtaja za 5-600 a ja ne mrdam nogu na gasu! Pri tom je i na tih skoro 2000 obrtaja nemiran. Izađem, skinem dovod plina do plinskih dizni, izađe napolje ono malo plina pod pritiskom i ostavim crevo tako skinuto. Startujem motor na benzin kad eto iznenađenja - radi, ne može biti bolje. Ukapiram da trpa plin preko benzina i da je zato smeša prebogata. Sad mi ostaje da proverim da li cure dizne ili pušta membrana pa trpa preko vakuum crevca. E, a samo što je izleteo iz garancije. Da poludiš. Kako god, dizne idu u u-z kadicu a nove membrane ako bude trebalo u raspršivač, pa podešavanje mape, kalibracija dizni...
:bekelji:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vectra b Z18XE stalno izbacuje grešku P0170 rich exaust
PostPoslato: 31 Okt 2018 20:32 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2013 22:42
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Ime: Mirko
Opel: Vectra B restyling 1.8 16V
Epilog.
Nabavio sam plinsku dijagnostiku i komparater za dizne. Naoštrio se za akciju i potkrepio sve desetinama pročitanih dokumenata i forumskih diskusija na tu priču. Raspitao se detaljno o svemu kod drugara koji se bave ugradnjom plina. Bio dosadan na sve strane. :D
Naravno, prvo sam bio radoznao da vidim kako radi dijagnostika i šta se tu dešava. Kakav šok. Pritisak podešen na 1,8 bara, mapa ide u X... Majstori, majstori... c-c-c-c

Slika

Prvo sam podesio pritisak da bude ispod 1,2 bara, zatim sam odradio autokalibraciju i provozao auto da pokupi mape. Na kraju u par navrata podešavanje mape i došao sam do toga da motor nikad bolje nije radio na plin odkako je ugrađen. Pritisak ne prelazi 1,2 bara, mape plina i benzina su približne (biće još finog štelovanja u toku vožnje) i što je najvažnije - greška P0170 na opcom dijagnostici je prestala da se pali.


Slika

Vozim za sada ovako pa kad rešim da očistim benzinske dizne odradiću isti posao i sa plinskim.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs