Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 16:11

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Zamena šoferšajbne
PostPoslato: 12 Avg 2008 00:51 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Drugaru dok mu je auto stajao na poslu ispred lokala prošao neki kamion i geknuo mu zadnje staklo. Dogovorim se sa njim da mu po drugarskoj ceni prodam staklo sa mojih starih 5ih vrata i krećemo u akciju:
1. Skidanje stakla sa vrata donatora
Materijal: Skalpel po čoveku :)
Poskidaju se unutrašnji i spoljašnji keder, unutrašnji se samo svuče sa ivice metala dok sa spoljašnjim mora da se pazi zato što je malo osetljiviji, moguće da će doći do kidanja zato mali šrafciger u ruke, razdvojte ga na donjem delu na sastavu (iznad brave gepeka, na ćošku brisača je sastav) i polako ga vucite prema gore od stakla (pod 90 stepeni sa staklom). Mora polako i pažljivo da se radi da se ne bi pokidao keder. Onda smo lepo uzeli po skalpel svako u ruke i počeli da seckamo lepak kojim je zalepljenja šofer šajbna za 5a vrata. Secite u rezovima po 30ak cm u komadu, sa unutrašnje strane stakla, lepak se nalazi ispod ove crne ivice na staklu i debeo je oko 3-4ak mm a širine oko 10ak do 15mm, secite sve dublje i dublje u lepak dok ne vidite da Vam je skalpel izašao ispod stkla i da je njegov vrh u onom kanalu gde je stajao spoljašnji keder. Skidanje stakla smo nas 2ca završili za pola sata, tako da imaćete muke. Možete kad već skinete više od pola lepka ubaciti između stakla i 5ih vrata nešto da staklo malo napregnete od metala, ali NIKAKO nemojte vući staklo u fazonu "odlepiće se lepak" pošto se to sigurno neće desiti, mi nismo probali pa nemojte ni Vi :) Znaći tako sve u krug da skalpel iseče lepak ispod stakla i ostaje Vam uz malo sreće staklo u rukama :) Kad skinete staklo skalpelom isecite SAV lepak sa njega, nama je soato sloj lepka od prilike milimetar debeo, šta god što se tiče lepka može da se skine skinite. Istim postupkom kao gore smo skinuli polomljeno staklo sa vrata na koja treba da se montira celo staklo. Ne morate skidati lepak do metala, može malo da ostane, recimo debljine do 3mm, ne više pošto će Vam staklo onda biti mnogo izbačeno napolje i neće moći da se uklopi. Kad isečete lepak uzmite celo staklo, stavite ne njega OBAVEZNO spoljnji keder (stavlja se oko stakla, ima žljeb) i naslonite na vrata da vidite da li prati oblik vrata, da ne štrči napolje. Bolje da je malo prema unutra pošto i lepak treba da se stavi.
Potreban materijal za montažu na vrata: Pola litre benzina, lepak za šofer šajbne (ima ga svaka auto farbara) i jedno pola kvadrata do kvadrat krpe, MER za stakla
Postupak: Benzinom i krpom pređite preko površina koje se lepe da bi skinuli prašinu i uklonite najsitnije ostattke polomljenog stakla iz dela gde radite pošto i kockica stakla može da vam upropasti posao. Lepak je u tubi istog oblika kao i silikon lepak, samo što je (u ovom slučaju bar) tuba bila od nekog metala. Otvori se tuba, stavi u pištolj i na levku koji ide uz nju otvorite rupu od recimo 3 do 5 mm maksimalno. Krenite polako u krug sa lepkom preko ostataka lepka koji je ostao na vratima, pravite sloj BEZ PREKIDA, debeo od prilike malo više nego što vam je staklo upadalo prema unutra kada ste ga prislonili na vrata. Nas dvojica smo stavljali debljinu od oko 4mm. OBAVEZNO je da gornju ivicu stakla izlepite bez greške, nema vajde ako vam posle treba kišobran za zvučnike na zadnjoj polici. :) Znači kada ste napravili pun krug sa lepkom onda otvorite malo 5a vrata da možete da zavučete ruku ispod njih da prihvatite staklo. Šover šajbnu na koju ste već namontirali spoljašnji keder polako prislonite na svoje mesto i pažljivo rukom je polako stiskajte da dođe u liniju sa vratima. Kada ste to uradili sugurno će vam negde prisureti malo lepka kao što se nama desilo pošto mi drugar ima malo lakšu ruku pa je na jednom delu vrata gde je on nasipao lepak malo preterao sa lepkom. VIšak lepka ako ga ima mnogo prvo obrišite krpom (ili nekim ubrusom, maramicom,...) koju će te naravno baciti i posle će te sigurno videti po neku crnu fleku od lepka na vratima, stakli ili negde okolo. Tu stupa na scenu MER, par prskanja i malo trljanja krpom i staklo je kao novo. :)
Slika
PS: Posle montaže stakla nemojte voziti taj dan sa otvorenim prozorima pošto je lepak još uvek svež.
Mi smo imali test sutradan posle lepljenja kada je grunula ona kiša i nevreme, ali je kadža ostao suv unutra, ni kapi vode nije bilo :ilo

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena šoferšajbne
PostPoslato: 15 Avg 2008 13:58 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2007 23:27
Postovi: 7411
Lokacija: Niš
Ime: Bozidar
Opel: Vectra 2.0i automatik TNG
Garaza:
ovo sto ste radili skalperima odradjuje se tankom sajlom i naravno rukavice na ruke

_________________
"baviJo sam se ja tom mafiJom,sve ima samo diKtunzi ´fale"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena šoferšajbne
PostPoslato: 15 Avg 2008 16:02 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Znam, nismo imali sajlu :shit

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena šoferšajbne
PostPoslato: 10 Apr 2011 09:27 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 17 Dec 2010 13:31
Postovi: 3
Lokacija: sabac
Ime: Vladan
Opel: Kadet 1.3
jel takav sistem skidanja i prednje soferke,posto ja moju treba da menjam,a hteo sam ja da izvadim posto ima korozije oko kedera,hteo sam da ocisti i da zastitim pa da onda odvezem auto u servis da mi ubace novu,samo imam problem kako da skinem keder da mi ostane citav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena šoferšajbne
PostPoslato: 10 Apr 2011 12:54 
OffLine
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Sep 2009 23:14
Postovi: 8779
Lokacija: Beograd
Ime: Zdravko Daka
Opel: Astra G Turbo/Calibra MV6
Garaza: pogledaj
Keder u 80% slucajeva se iskida prilikom skidanja,to moze da se izbegne tako sto ga pre skidanja zalijes vrelom vodom da malo popusti pa onda pokusas polako!

Prednja soferka na kadetu E je takodje zalepljena za karoseriju,skida se tako sto se izmedju karoserije i soferke proturi kroz predhodno napravljenu rupicu tanka sajla i lepak se u krug isece i to je to!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena šoferšajbne
PostPoslato: 10 Apr 2011 14:19 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Maj 2009 20:01
Postovi: 1258
Lokacija: Stari Banovci
Ime: Andrej
Opel: Calibra c20xe, zauvek, a trenutno i Corsa D1.3 i Golf 5 1.9tdi
- prvo se rukom skine keder
- potom se skinu brisači
- zatim se probuši diht masa sa jedne strane šoferke sa cevkom kroz koju se gurne tanka žica ( rasplete se sajla pa se izdvoji jedna žica ), ona se proturi kroz cevčicu i fiksira se na oba kraja sa držačima za sajlu, potom se krene naizmenično povlačenje sajle unutra – spolja ( moraju dvojica da rade ) i polako. Koriste se šrafcigeri da se sajla namakne da lepo seče ispod šoferke ( iznutra duži i jači šrafciger a spolja mali i tanji šrafciger ). Kada se uradi ceo krug sa sajlom, polako se izvadi šoferka, ako neće iz prve da izađe napred, pomera se levo ili desno i potom vadi. Skidaju je dvojica. Poželjno je da imaš vakume.

_________________
Upoznaj svoj auto u šraf... Da bi ga više voleo. :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena šoferšajbne
PostPoslato: 06 Nov 2011 20:28 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2011 20:28
Postovi: 1176
Lokacija: Prokuplje
Ime: Milan
Opel: Manta A,Meriva A Cosmo
Ja sam na mom Kadetu uz pomoc caleta skidao staru i montirao novu (polovnu sa otpada) sofersajbnu.Na mom Kadetu se stara sofersajbna odlepila sama jer prethodni majstor nije namazao prajmer koji ide na sofersajbnu :banghead: .Staru sam skinuo i onda isekao stari lepak skalpelom tako da ostane 2-3 мilimetra,novu soferku ocistio i namazao prajmer za lepak,dok se prajmer susio (posto mu treba 15 minuta) naneo lepak,zatim uz pomoc caleta stavili novu soferku,ispritiskao je po obodu tako da lepo nalegne,sacekao malo vratio keder i ispalo je dobro :D ,sutradan sam imao srecu da pada kisa :ludilo: i soferka je prosla test :aplauz: .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs