Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 29 Mar 2024 00:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Zatamnjivanje stakala folijom
PostPoslato: 15 Dec 2006 22:34 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2006 22:23
Postovi: 270
Lokacija: Beograd
Ime: aleksandar
Opel: astra f 1.8 16v
Staklo dobro ocisti od prljavstine mer za stakla je ok i to da ima alkohola mozes i novinom da izglancas.Razmotaj foliju i proveri na kojoj je stani deo koji ostaje-to proveri pre nego je iseces,uzmi izolir traku zalepis na cosku folije sa obe strane tako da lepljive strane izolira budu spojene, krenes da razdvajas izolir i folija pocinje da se odlepljuje tad mozes da vidis na kojoj je strani providni deo folije.Znaci deo koji je u boji ostaje i lepi se na staklo i u takvom polozaju folije je kroji po staklu.
KROJENJE:poprskaj po spoljnom delu stakla mer i postavi foliju,dok je jos mokro poravnaj ivicu koja je dobra znaci pocnes od jednog kraja,ostavi na gornjem delu prozora oko 5 mm tako kad zatvaras staklo da se ne svlaci folija.Rezanje i krojenje je naj gori deo posla samo polako i pazljivo.Kad je krojenje zavrseno ponovo poprskaj staklo merom i kreni da razdvajas foliju izolir trakom tu ti je potreban jos neko za pomoc,namesti je na staklo i kreces da istiskujes vodu i vazduh spaklicom koju dobijes u paketu.Od sredine ka krajevima vuci spaklu i pazi da je ne zaparas,bice ti potreban ifen za skidanje farbe da bi je lepo razvukao po staklu,svaki mehur moras da istisnes da se vremenom ne bi povecavali ako ostanu.Mislim da sam ti bar nesto objasnio ako te sad nisam totalno zbunio.Probaj na nekom manjem staklu tipa leptira pa vidi kako ti ide.
POZ.

_________________
SENATOR 3.0I


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2006 08:23 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Evo prepravljeni post mog drugara Danila pošto sma moj topic o ovome negde zaturio na raèunaru, ne mogu da ga naðem:

Za zatamnjenje je koriscena folija meni nepoznatog proizvodjaca “stanley film”, sa oznakama Solar Window Film DELUXE, sumnjivog kvaliteta, ali zato sasvim solidne cene koja se krece od 180-350 dinara za paket folije od 50*300cm. Za auto su Vam potrebna 2 pakovanja folije, a pošto propisi u našoj zemlji nalažu zatamljivanje prednjih boènih stakala na 23% onda ako neæete da se prepirete sa plavim drugovima napred stavite LightBlack foliju. Tako je uraðeno u mom sluèaju. FOlija postoji u vise boja i nijansi. Ja sam video crne u 3-4 nijanse (Light Black, Black i Dark Black), plave, ogledalo, crvene, a sasvim je izvesno da postoji jos vrsta. Ova folija je sasvim zahvalna za postavljanje, a sto uzmete tamniju, to je folija deblja, teze se haba, a i teze ju je ostetiti. Ovo pricam iz licnog iskustva, zato sto sam postavljao najpre ultra crne, koje sam odlepio jer su bile suvise tamne, pa je voznja nocu bila otezana u ozbiljnoj meri, pa sam kasnije postavio svetlije.
Stakla poprskati MERom za prozore i oèistiti iskljuèivo novinama (nisu se dobro pokazali eksperimenti sa današnjim novinama tako da preporuèujem najmanje juèerašnje :D). Novine koristite zato što ne ostavljaju one sitne dlaèice kao svaka krpa (pa i magièna verujte). Kada sta završiti pranje prozora na staklima ne sme da bude dlaka, prasine i sl. Dok se staklo susi, treba pristupiti secenju folije. Sto slicnije povrsini stakla izrezete foliju, to ce vam posle biti lakse. Odavde Vam je poželjan pomoænik. Pošto je folja tako zamotana da joj je zaštita sa unutrašnje strane kada je odvijate a sama folija sa spoljne onda zajedno polako odvijte foliju i isecite parèe koje za jedno 2 cm prelazi preko ivice prozora po dužini auta (po visini æete kasnije) Kada je iseceno, valja ga staviti ispod necega da se “ispravi”, da bi lakse prionulo na staklo pri lepljenju… Dok se ono “ispravlja” odradite tako za ostala stakla da bi se i ostala parèad ispravila. Potom uzmite onu bocu MERa i pristupite lepljenju/postavljanju folije. Za ovo je, kao i za full proces, potrebno dvoje, koje se ne svadjaju,dobro se slazu i uzajamno postuju. Preporucujem taštu. Naprskajte staklo gore pomenutom tecnoscu, slobodno stavite malo vise, jer ce posle biti lakse. U svakom slucaju, ne pretrerujte. Mislim da je 5-6 prskanja sa udaljenosti od oko 30-ak cm sasvim dovoljno. Odlepite zasatitni providni sloj sa folije. Ovo obavezno radite sa ortakom, jer sami cete tesko to izvesti, slobodno poprskajte MERom i foliju dok je odlepljujete sa zaštite da Vam se ne bi zalepila sama za sebe. Ako sluèajno dotaknete 2 unutrašnje strane folije gde je lepak ode mast (folija) u propast. Drzite je za sve cetiri ivice (2 vi 2 pajtos), i onda je zavalite onako bahato na povrsinu stakla sa unutrašnje strane stakla naravno sa lepljivim delom prema staklu :D.
Sada pristupamo istiskivanju vazduha i vode ispod folije. To je najbolje raditi onom spahlicom koja se dobija uz foliju zajedno sa skalpelom. Istiskute postepeno, najbolje od centra ka krajevima, ali pravilno… Paralelno sa tim, foliju treba grejati fenom ako Vam se pojavljuju balonèiæi vazduha ispod nje. Sto vise to bolje. Pojavljivace se na trenutke strafte vazduha, njih energicno izbacujte ka ivicama spahlom, i grejta fenom vas tu oblast. Verujte, mi nece ih biti vise. Nakon solidne kolicine istisnute vode, pocnite sa obradom ivica skalpelom. Ne bi trebalo da vam folija ispada napolje van stakla, jer je onda veca mogucnost da u nju udje voda od kise, a nakon tog i vazduh i osteti je. Mnogo je bolje da ako mozete obradite ivice da folija bude par mm kraca od stakla. Ili makar do same ivice preko, u svakom slucaju, potrudite se da ne bude preko. Nakon secenja ivica, staklo ostavite da se “osusi”, najbolje ako moze ispred nekod grejnog tela. Kvarcne grejalice, ili kalorifera, recimo.
Zadnje staklo. Posto je za nas obicne smrtnike mnogo lakse da foliju postavimo bez skidanja istog, ja sam tako i radio. Uzmite nekoliko papira A4 ili A3 formata i zalepite ih medjusobno da dobijete jednu veliku papirnu povrsinu. Nju prislonite na zadnje staklo, i onda, sa spoljne strane, opcrtajte ivice stakla po kederu, ali precizno. Izrezite papir po tim ivicama, a onda tako dobijenu povrsinu prebacite na foliju, i isecite je po njima, ali ostavite par milimetara vise, da bi se moglo “podvuci” pod keder. Ovo preporuèujem i za boèna stakla ukoliko radite sami, ja sma svoj auto drugi put (sa black folijom) radio sam i radio sam upravo ovako sa ovim šablonima) Otvorite treca vrata do kraja, ocistite staklo sa unutrasnje strane. Istom tecnoscu kojom smo radili bocna, naprskajte i zadnje staklo iznutra. Malo brze odlepite foliju, opet sa ortakom, i zavalite je na staklo zajedno. Ne morate bas prebrzo i nervozno, ali nemojte bas ni previse lagano… Pazite da je ne izguzvate… Jeste nezgodno za postavljanje, al sta se moze, nisam je ja pravio…. Onda sto brze mozete, istiskujte vazduh iz nje i, ako vec niste, pozicionirajte je da stoji prefektno. Onda fen, u kola, na zadnje i duvajte u staklo i istiskujte vazduh koji ce periodicno ulaziti, ali vi necete videti gde, pa neka vam ovaj lik sto je ostao napolju pokaze gde se pojavljuje vazduh, pa toj oblasti posvetite posebnu paznju. I tako 15-20 minuta obicnim fenom. Ja sam koristio obican Philips od 1100W.
Profesionalci to rade znatno drugacije. Ali sta cete - mi nismo profesionalci… Ali bar mozemo da zavrsimo zatamnjenje za ~300 dinara + pivo.
Nisam slikao kada sam radio moj auto, ali ako ima neki dobrovoljac da radimo njegov auto neka se javi pa æemo napraviti par fotki samog postupka, nije frka.

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zahtev za HOW-TO ZATAMLJAVANJE STAKALA FOLIJOM
PostPoslato: 29 Nov 2007 13:48 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2007 14:21
Postovi: 44
Lokacija: Prokuplje
Ime: Ljubomir
Opel: Kadett&Vectra b
Ja sam postavljao folije merom ali se lepak ispere od njega! Treba im vise vremena da se zalepe (nekoliko dana) i opet se ne zalepe dobro. Probajte sa blagim rastvorom sampona za kosu i vode (10-20% sampona). ako je malo toplije vreme susi se brzo i posle nekoliko sati moze da se koristi i montira...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zahtev za HOW-TO ZATAMLJAVANJE STAKALA FOLIJOM
PostPoslato: 29 Nov 2007 13:51 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jul 2007 13:30
Postovi: 4648
Lokacija: Beograd - Filmski Grad
Ime: Nikola
Opel: Corsa A 1.3GT
Garaza: pogledaj
Meni nije jasno sto tako nacrniste Mer... Ja uvek uzimam onaj sa Alkoholom da brze ispari... I vec posle sat-dva stakla mogu da se otvaraju... :D

Pozzzz

_________________
Rule 1... "Never change the deal"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs