Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 20:42

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 12 Nov 2007 00:23 
OffLine
IN MEMORIAM
IN MEMORIAM
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2007 01:39
Postovi: 3137
Lokacija: Beograd
Ime: Sasa
Opel: Astra F GSI Turbo
Garaza: pogledaj
Evo napokon zavrsio sam tapaciranje svih vrata i poslednju sam sve lepo slikao pa da podelim to sa vama.

Krecemo od alata vam je potrebno:
1) Univerzalni lepak (sintelan ili tigar)
2) Eko koza ili neki slican materijal
3) Heftalica
4) Makaze
5) Cetka za lepak
Slika

Prvo naravno poskidate sve plastike koje se nalaze na tapaciru, i skinete staru tkaninu
Slika

Ja sam skoro sve tapacire pocinjao odozgo nadole, prvo namazete lepak celom duzinom do naslona
Slika

Zatim krenite sa lepljenjem te gornje strane, stavite tkaninu preko toga i polako rukom pratite tapacir
Slika

Kada stignete do naslona sto i jeste najtezi deo ja sam krojio po staroj tkanini, isecete deo tkanine koji se ne vidi, tj pokrije se naslonom

Slika

Zatim dalje mazite ostatak tapacira ukljucujuci i taj naslon, rukom sredjujte kozu da skroz prione uz tapacir. Meni se tu javio problem i nikako nisam mogao da uklopim sve imao sam visak koze, pa sam morao na jednom delu da naboram kozu, pa da isecem taj visak i da spojim dva kraja da bi doslo sve na svoje mesto
Slika naravno malcice ruzno izgleda al ono moze se prezivi malo sam ofarbao markerom...

Zatim sa poledjine geftate tkaninu za tapacir
Slika
Slika

Posle toga iseckate potrebne rupe za srafove itd
Slika

Na kraju vratite sve plastike, naslon i ostale stvarcice i to izgleda ovako
Slika

NI blizu idealnog al sigurno mnogo lepse nego sto je fabricki, barem kod mene je tako. Ko hoce moze to mnogo bolje da uradi da pazi kada hefta da se ne vidi kao u mom slucaju, ja sam imao veliku municiju pa je to dodatni problem, da verovatno bolje zategne itd itd al meni je i ovo oduzelo nekoliko sati. Kada se namontira na auto sve to izgleda mnogo lepse, jer ne vide se tolko ti propusti... Sve u svemu to je to nadam se da ce nekom pomoci :)

_________________
milion miles from reality no care for you no care for me
http://www.ludomanija.net/serialPhotography/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 12 Nov 2007 01:25 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul 2007 23:56
Postovi: 1641
Ime: Marko
Opel: Kia
Aj ovako....prvo svaka cast :)

A drugo...

Savetujem svima da na plocu preko koje ide materijal (eko koza ili sta vec hocete) nalepite sundjer debljine 0,5cm ili 1,0cm, jer sigurno ce biti lepsi osecaj kada se predje rukom preko tapacirunga, a i izgledace sigurno bolje...

Kad sam radio svoje, bilo mi je mnogo lakse nego tebi jer nemam nikakve krivine i izbocine na ploci, pa je trebalo samo iseci po dimenzijama i prelepiti preko... Ne mogu na slikama najbolje da provalim ovaj deo sto si morao da seces i da spajas, al mozda si to ipak trebao da uradis na neki drugi nacin...da kombinujes 2 boje eko koze, tj da ceo tapacirung odradis u 2-3 nijanse...Tako bi sigurno bilo lakse da se predje preko tih "nezgodnih" delova... A koliko vidim, nisi koristio ni fen ili nesto jace, a samim tim nisi ni mogao lepo da rasteglis kozu preko krivih delova ploce... Trebao si da razmislis i o tome ;)

Al opet, ne mogu na slikama da vidim tacno kako je, pa ne mogu ni da kazem neko pravo misljenje... U svakom slucaju, greska je sto nisi koristio sundjer ispod koze... Ostalo je oke :D

_________________
!!! DiduLidu DiduDu !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 12 Nov 2007 10:22 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007 11:10
Postovi: 8839
Lokacija: Beograd
Ime: Milos
Opel: Astra Bertone 2.0 Turbo, Corsa C 1.3 CDTi
Garaza: pogledaj
Nije lose mada meni ona linija gde se spajaju 2 materijala bode oci, ubija!!

_________________
Build, race, break, fix, repeat


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 12 Nov 2007 17:25 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2006 16:25
Postovi: 4848
Lokacija: Beograd
Ime: Zarko
Opel: Vectra A 3.0 mv6
Garaza: pogledaj
slazem se sa nezkijem i marcusom
lepo je ispalo, ali ovo sa secenjem materijala nisi trebao da uradis
vrata na kadetu su izuzetno jednostavnog oblika i mogu se bez problema odraditi iz jednog komada
igranje sa jos jednom bojom ili drugacijim materijalom bi upotpunilo efekat
jbg. da bi sve ispalo idealno potrebno je malo vise vremena i strpljenja (zatezanje, grejanje, razvlacenje koze i sl.)
jedna od gresaka je sto si lepak nanosio na podlogu, a ne na eko kozu (najbolje je i jedno i drugo) jer eko koza po nanosenju lepka postaje mnogo elasticnija i lakse se rasteze
sve u svemu dobro je i ovako i sigurno je lepse od fabrickog tapacirunga

kad je vec otvorena ova tema ajde da i ja ovde prebacim slika tapacirunga koje sam ja radio (videli ste ih vec u garazi, ali...)
nazalost nemam puno slika, jer sam sam radio, a tesko je istovremeno tapacirati i slikati :D

kao sto rece serial killer za tapaciranje vam je potreban materijal kojim cete presvlaciti tapacirunge vrata (u mom sluzaju eko koza, komercijalnog naziva "maxima"), lepak sintelan ili sl. (1l je dovoljan za sva 4 tapacirunga), cetka kojom cete nanositi lepak, po zelji sundjer (kod mene je isla kombinacija sundjera 5mm debljine i 10mm debljine), makaze, skalpel i industrijski fen (moze i neki jaci za kosu)

prvo nadjite fabricke tapacirunge koje cete "zrtvovati"

Slika

tapaciranje mozete vrsiti preko vec postojeceg fabrickog materijala, ali je mnogo bolje i kvalitetnije, ukoliko skinete (ogulite) fabricki materijal

Slika

osmislite dizajn tapacirunga, preporucujem vam da koristite 2 razlicite boje ili razlicita tipa materijala, da se tapacirunzi ne bi sveli na jednostavnu (siromasnu) jednobojnu varijantu
raznolikost materijala poprilicno poboljsava opsti utisak
kada ste se odlucili koji materijal ce gde da ide valja pristupiti realizaciji te ideje

ako zelite da postignete "bogatiji" izgled vasih tapacirunga pozeljno je pre samog materijala postaviti sundjer koji ce dati poseban utisak "luksuza"

ja sam se odlucio za varijantu spolja (po obodu tapacirunga) crna eko koza i sundjer 5mm, u unutrasnjosti krem eko koza i sundjer 10mm

posto su tapacirunzi na vectriA specificnog oblika sa dosta krivina i reljefa najbolje je da krenete prvo od spoljasnjeg dela

namazite lepkom obod tapacirunga (koji ide u crnu boju), sacekajte 5-10min da se lepakom prosusi i postavite tanki sundjer (obavezno sacekajte da se lepak prosusi, jer ce u suprotnom sundjer upiti lepak i izgubiti oblik i mekocu)

Slika

nakon toga vreme je da se taj deo presvuce materijalom

u tom trenutku vas ne zanima kako ce izgledati sredisnji deo tapacirunga koji ce biti krem boje, tako da se ne obazirite previse na nabore materijala u tom segmentu, jer cete taj deo svejedno kasnije iseci
uvek krecite od najtezeg (najslozenijeg dela) u ovom slucaju to je naslon za ruku
postavite materijal preko sundjera, uzmite fen i lagano grejte deo materijala koji treba da doje na mesto tih izbocina i udubljenja
rukom lagano prelazite preko materijala i oblikujte ga tako da dobije oblik tapacirunga, pozeljno je da prilikom toga koristite neku zastitnu rukavicu, da bi smanjili opasnost od opekotina :D
nikako ne zagrevajte kozu previse (podesite temp. fena na 100-150C max) jer ce se ostetiti struktura materijala i moze doci i do blagog topljenja
kad ste kozi dali zeljeni oblik lagano je odvojite od tapacirunga i namazite je lepkom (ne mazite sundjer lepkom iz vec pomenutih razloga)
kada se namaze lepkom koza dodatno dobija na elasticnosti i jos lakse je je oblikovati
sacekajte 5-10min da se lepak osusi i vec oblikovanu kozu zalepite preko sundjera
ukoliko treba ponovo koristite fen i razvlacite i natezite kozu
rukom pritiskajte mesta koja su kriticna, dok lepak ne pocne da radi svoj posao
tapetarskim pistoljem (ja sam koristio klamerice 6mm) osigurajte kozu i sundjer
heftajte po unutrasnjem delu (preko koga ce ici drugi materijal) i po pozadini tapacirunga (koja naleze na lim vrata)
ne radite odjedanput ceo tapacirung, vec lagano nanosite lepak i heftajte u segmentima, zatezite deo po deo, cosak po cosak dok u potpunosti ne istapacirate obod oplate vrata

tada ce tapacirung izgledati otprilike ovako

Slika

sada se treba postarati za sredisnji deo tapacirunga
ja sam se odlucio da ga odradim od medijapana 6mm debljine
1,5kvadrat medijapana je dovoljan za sva 4 tapacirunga (naravno imacete i viska, ali bolje da imate viska nego manjka)
uzmite papir veceg formata (ili ga napravite spajanjem nekoliko A4 listova), postavite ga na tapacirung i iscrtajte konture unutrasnjeg dela koji treba raditi od medijapana
iseciti papir i dobicete sablon po kome cete seci medijapan (i sve to x2 da bi napravili 1 sablon za prednja i 1 za zadnja vrata)
konture papira preslikate na medijapan, isecete medijapan i proverite kako se uklapa u tapacirung
ako treba izvrsite odredjene korekcije, tako da medijapan duz cele konture bude 3-4 mm manji od "rupe" u tapacirungu
kada ste sigurni da medijapan pravog oblika, isecite jos jedan takav (1 za leva 1 za desna vrata) i isto to (opet x2) i za zadnja vrata
na medijapan nanesete lepak, a kad se on prosusi postavite sundjer 10mm debljine, isecete ga tako da ostane 2-3 cm da bi mogli da ga pricvrstite na poledjinu medijapana
zatim preko sundjera postavite kozu, zategnite je (opet segment po segment) i heftajte je sa zadnje strane (nema potrebe da koristite lepak, jer nema nikakvih krivina i reljefa)

kada zavrsite sa unutrasnjim delom tapacirunga, na red dolazi kompletiranje tapacirunga
sa tapacirunga isecete sav visak koze i sundjera koji se nalaze na unutrasnjem delu, na koji treba doci medijapan
nanesete lepak i na tapacirung i na medijapan
opet malko cekate da se prosusi i spojite ih
uzmete tapetarski pistolj sa malo vecim klamericama (10mm) i heftate poledjinu tapacirunga i na taj nacin dodatno povezujete medijapan sa tapacirungom po jedna klamerica na svakih 10ak cm ce biti vise nego dovoljno
nakon toga vratite plasticne rukohvate, maske za zvucnike i sl. i dobijete otprilike ovo

Slika

Slika

Slika

zao mi je sto nemam vise slika da detaljno pokazem postupak, ali jbg. stvarno je nezgodno raditi i slikati istovremeno

_________________
Ni Mile Golja nije vise golja, otkad radi u prodavnici


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 07 Jan 2010 12:39 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Nov 2009 00:50
Postovi: 74
Lokacija: Beograd,Jajinci
Ime: nikola
Opel: opel astra 2.0 dti caravan
auu ovo je prelepo,svaka cast :respekt:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 07 Jan 2010 13:02 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2009 16:05
Postovi: 599
Lokacija: Bgd-Rakovica
Ime: nikola
Opel: vectra 2.0 16v&omega 2.2dti
Ovo izgleda prelepo radio bi na svojoj vectri slicno nesto uradio ali mi nije jasno kako ovaj beli deo da podvucem ispod crnog dela??? :roll:

_________________
хвато сам змаја па сам остао без зуба,више ми не помаже ни цела Colgate туба


Poslednji put menjao nikola989 dana 07 Jan 2010 15:41, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 07 Jan 2010 14:30 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul 2007 23:56
Postovi: 1641
Ime: Marko
Opel: Kia
Uradis ga posebno na spreploci ( ili neko drugo drvo, medijapan mozda )... Pa kad odradis ceo crni deo, ovaj beli ubacis na predvidjeno mesto...

_________________
!!! DiduLidu DiduDu !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 08 Jan 2010 02:31 
naci brate svaka ti cast kako si uradio :wow


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 24 Jan 2011 22:38 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Okt 2010 18:39
Postovi: 35
Lokacija: apatin
Ime: mario
Opel: opel vectra 2.0 dti
svaka cast,majstorski si to odradio.sad mi je jasno kako se odradjuju izbocine.inace mi je velika zelja da u sopstvenoj reziji tako nesto uradim i ako uspem da skrpim pare i za ovaj izdatak sigurno cu probati.hvala na edukaciji


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 19 Maj 2011 08:46 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2009 01:06
Postovi: 319
Lokacija: Smed. Palanka
Ime: Nenad
Opel: Kadett E 1.6D suza
Garaza: pogledaj
ZUX, da li si farbao ili presvlacio plasitcni rukohvat na vratima?
Masku zvucnika vidim da si ofarbao!

_________________
Druže Tito, život nam je propa, nema više ni trave ni dopa!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tapaciranje vrata
PostPoslato: 20 Maj 2011 20:18 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2006 16:25
Postovi: 4848
Lokacija: Beograd
Ime: Zarko
Opel: Vectra A 3.0 mv6
Garaza: pogledaj
farbao
crni bumper sprej, pa bezbojni lak

_________________
Ni Mile Golja nije vise golja, otkad radi u prodavnici


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs