Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 10:32

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Zamena hladnjaka motora na Astri G 1.6 16V Z16XE
PostPoslato: 03 Mar 2013 02:00 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 01 Mar 2013 12:05
Postovi: 32
Lokacija: Beograd
Ime: Stanic
Opel: Astra H Z16XEP
Ova Astra ima klimu, pa je hladnjak klime otežavajuća okolnost pri zameni hladnjaka motora.
1. Potrebno je podići prednji deo auta na neke dizlice ili kao ja na cigle - sl1, da bi se hladnjak kasnije mogao izvući nadole tj hladnjak se ne može izvući podizanjem na gore! Povući ručnu kočnicu.
2. Skinuti prednji branik (po dva šrafa kod svakog točka i još tri plastične žabice od dole - kompletno uputstvo se nalazi >>> ovde <<<) a prethodno otkačite termosenzor spoljašnje temperature u prednjem braniku.
3. Otkačiti negativnu klemu akumulatora (Haynes preporučuje da se izvani akumulator, ja nisam), ukloniti posudu sa vazdušnim filterom i plastičnu ususnu granu vazduha -sl3
4. Odvrnuti čep posude sa rashladnom tečnočšću, Isprazniti tečnost na donju slavinu hladnjaka motora (sačuvati u posudi, filtrirati od nečistoća za kasnije vraćanje u sistem)
5. Osloboditi i skinuti creva (donje i gornje debelo i još gornje tanko) sa hladnjaka.
6. Pažljivo tankim malim šrafcigerom (ili čime se snađete) otkačiti plastične vezice sa kočnicama koje drže kabl sa zadnje strane hladnjaka (zaboravio sam već, ali mislim da taj kabl ide do kompresora klime). Bitno je sačuvati čitave plastične vezice za vraćanje u prvobitno stanje.
7. Odvrnuti dva šrafa nosača ventilatora za hladnjak motora (on je između hladnjaka i motrora), otkačiti konektor kabla i izvući ventilator podizanjem naviše - sl6
8. Odvrnuti dva šrafa nosača ventilatora za hladnjak klime (on je napred), otkačiti konektor kabla i izvući ventilator podizanjem naviše. Iskoristite priliku da očisite prljavštinu sa serijskog rezistora i produžite mu vek trajanja -sl10
9. Oslobodite „štipaljke“ koje drže dva gornje gume nosača hladnjka ( strana do motora, desno kod akumulatora i levo kod kaiševa).
10. Učvrtite hladnjak nekako- sl7 (ja sam vezao kanapom ostavljanjem male rezerve u dužini kanapa da bi se mogao izvući iz donje ležišta, a Haynes savetuje provlačenje dva dugačka šrafcigera), u nameri da ostane fiksan kada se izvuče iz ležišta.
11. Prihvatite jednom rukom hladnjak odole ( bolje je ako nađete pomoćnika da pridrži sa dve ruke), polako oslobodite hladnjak (ja sam odvezao dva kanapa) i izvucite ga odole.
12. Preporučujem kupovinu novog hladnjaka, iz ličnog iskustva znam da krpljenje i lepljenje prahom samo privremeno odlaže zamenu sa novim.
13. Iskoristite priliku da očistite lambda sondu koja je sada pristupačna.
14. Obrnutim redom montirajte novi hladnjak, ventilatore i konektore.
15. Obezbedite da donje gume i donje dve „nogice“ fino pasuju.
16. Obezbedite da sva creva budu dobro postavljena i zamenite ih novim po potrebi.
17. Rashladnu tečnost ( po Haynesu potrebno je 6.2litra za 1.6 SOHC motor za model sa ručnim menjačem) sipajte u posudu „čuturu“ polako do potrebnog nivoa u posudi , stisnite creva da se vazdušni čepovi oslobode, dolivajte tečnost i stiskajte crevo nekoliko puta do KALT ili COLD nivoa. Zatvorite čep čuture.
18. Upalite motor i neka radi dok termostat ne pusti tečnost da kruži kroz hladnjak (temperatura mora doći na 92C za ovaj motor 1.6 ), proverite da li ima curenja tečnosti, dolijte tečnost po potrebi.
19. Stari hladnjak nemojte pokušavati da „okrpite“ i nemojte ga baciti u prirodu, ostavite ga pored kontejnera pa će naći svoj put do recikliranja materijala.

sl.1.
Slika
sl.2
Slika
sl3
Slika
sl4
Slika

sl5
Slika
sl6
Slika
sl7
Slika
sl8
Slika
sl9
Slika
sl10
Slika

Evo pojašnjenja gde se nalaze šrafovi za plastičnu ususnu granu vazduha (crvene strelice) i još se vide dva šrafa nosača ventilatora za hladnjak klime (žute strelice) :
Slika

Sledeća donja slika prikazuje položaj dva šrafa (obeležena zelenom bojom) - koji drže gornju stranu hladnjaka motora:
Slika

Na sledećoj slici se vidi termosenzor spoljašnje temperature u prednjem braniku:
Slika

Naravno da nisam propustio priliku za čišćenje hladnjaka klime, a evo i očišćenog ventilatora hladnjaka motora:
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena hladnjaka motora na Astri G 1.6 16V Z16XE
PostPoslato: 03 Mar 2013 17:13 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Okt 2008 19:59
Postovi: 3334
Lokacija: Surdulica
Ime: Miroslav - Miki
Opel: Corsa C 1.4 16V
Garaza: pogledaj
Svaka cast za temu :respekt:

_________________
Iskustvo je nemilosrdan učitelj: prvo nam da packe, pa nas tek onda uči kako treba postupiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamena hladnjaka motora na Astri G 1.6 16V Z16XE
PostPoslato: 03 Mar 2013 22:54 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Ono sto bi trebalo je, da si jos demontirao prednju gredu ili vezni lim, i sa prednje strane mozes da demontiras hladnjak sa sve ventilatorom, skartis vreme ugradneje i muku oko demontaze lamda sonde koja zna u vecini slucajeva da zapekne.

Jos si mogao da operes,ocistis (axel, tecna sapunica, jak mlaz vode) produvas hladnajk klime od prasine, prljavstine koja se godinama natalozila, mogo pomaze motoru kada dodje leto i velike temperature.

U svakom slucaju odlicno, kad neko hoce ima volje, zelje da odvoji svoje slobodno vreme i postavi temu :respekt:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs