Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 29 Apr 2024 18:37

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: automatsko paljenje svetala POMOC
PostPoslato: 05 Okt 2009 16:09 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009 21:57
Postovi: 34
Lokacija: Novi Beograd
Ime: Nenad
Opel: Ascona 1.6sv
E pa ovako pre nekog vremena sam resio da na svoju OPEL Asconu ugradim uredjajcic koji ce mi paliti svetla tek po paljenju automobila, znaci kada alternator pocne da puni tj kada se ugasi lampica od alternatora. E sad zanima me da li smem da uzmem tu zicu koja napaja sijalcicu u instrument tabli.
Zica koja ide sa alternatora salje (-) dok je auto ugasen, kada se da kontak na njoj je nekih 1-3V nesto sitno, po paljenju automobila kada alternator pocne da puni napon je 12V i sijalcica se gasi.
Ovo je sema koju sam nasao na internetu obradio i ugradio u svoj automobil. Moje pitanje je sledece posto nisam siguran da li mi je alternator punio dobro dok nisam ugradio ovo ali u poslednje vreme mi prosijava lampica od alternatra kada popalim sve potrosace drug elektricar kaze da ne puni dovoljno. Otisao regler ili diode tako da MOLIM ZA POMOC da li je zbog ovog uredjaja da li nesto smeta alternatoru. napomena: + koji dolazi samo aktivira relej tj to mu je pobudni napon.
Molim sve koji se razumeju u ovu problematiku nek mi ako mogu pomognu, ps i cale oce da njemu ugradim an kadetta pa zelim da budem siguran da je ova sema ok. Kod mene je to sve super radilo samo se pitam da li mije zbog toga rikno regler ili diode alternatora
Slika

_________________
www.slusaj-radio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: automatsko paljenje svetala POMOC
PostPoslato: 05 Okt 2009 17:55 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Koliko se secam BD 135 je npn tranzistor a to onda znaci (po tvojoj semi) da ce se odmah po davanju kontakta aktivirati i rele. Kao drugo, informaciju od alternatora koristi kao pojavu plusa i moj ti je savet da obavezno stavis da ide preko diode.Sa diodom na tom vodu od alternatora neces uticati na sam rad alternatora,osim ako preko te diode nezakacis veliki potrosac (obicno rele nije veliki potrosac).
Ako je tvoj alternator starog ili ti klasicnog tipa, i ako ti je instrument tabla obicna(bez digitalija),slobodno kaci rele preko diode na vod od alternatora i to bez upotrebe tranzistora!Taj sistem je proveren i nema zamerki na rad!Taj mali napon koji se javlja na alt. dok je samo na kontaktu nece aktivirati rele, a po pocetku punjenja bice dovoljan da aktivira rele!
P.S Doveo si plus 12 direktno na pobudu alternatora a to nevalja!!!

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: automatsko paljenje svetala POMOC
PostPoslato: 05 Okt 2009 19:53 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Pogledaj Banetov HowTo za automatsko paljenje svetala: viewtopic.php?f=22&t=7105

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs