Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 25 Apr 2024 02:36

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4697 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159 ... 188  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 20 Feb 2015 15:17 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 05 Jul 2014 13:31
Postovi: 11
Lokacija: srbija
Ime: Marko
Opel: Astra G 1.7 dti
Mozete li samo da mi objasnite sta se tu ustvari desava... ako vas ne mrzi da kuckate...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 20 Feb 2015 19:39 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Okt 2011 21:10
Postovi: 937
Lokacija: Kruševac/Niš
Ime: Aleksandar
Opel: Astra G 1.7 DTi 16V (Y17DT)
Garaza: pogledaj
Takav motor druze, to je normalno i kod mene je tako :) 'Previse' snage, pa oce da poleti i to je to, dodaje sam medjugas :D Haha, sala mala, ali stvarno je tako, ima tako 'redukovan' ler gas da sam odrzi, a ovo iznad 2000 obrtaja, to se desava svima, pocne turbina najjace da puni u opsezima izmedju 1800 i 3000 obrtaja, primetices da tad ima najvise snage i onda kada predje iznad 2000 obrtaja, cuje se, nije to samo kod tebe, nego mozda nisi obracao paznju i to, ali tako je kako je... :) Pozdrav

_________________
Opel - The future is everyonce's


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 20 Feb 2015 20:15 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 05 Jul 2014 13:31
Postovi: 11
Lokacija: srbija
Ime: Marko
Opel: Astra G 1.7 dti
Dobro.. ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 21 Feb 2015 20:36 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2007 00:17
Postovi: 270
Lokacija: Ugrinovci
Ime: Dejan
Opel: Astra G 1.7 DTI Comfort, Corsa C 1.2 16V Sport, ex kadett 1.3 LS a.k.a. BlueBird
Prolece...mislim da ti je kvacilo za zamenu...koliko je presao auto? otprilike

_________________
"Only two things are infinite,the universe and human stupidity,and I'm not sure about the universe"A.Einstein


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 23 Feb 2015 12:06 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 05 Jul 2014 13:31
Postovi: 11
Lokacija: srbija
Ime: Marko
Opel: Astra G 1.7 dti
Pise 250.000 ali kada sam menjao menjac delovalo je ok.. mislis da moze da bude to? Imao si nesto slicno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 23 Feb 2015 12:13 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 05 Jul 2014 13:31
Postovi: 11
Lokacija: srbija
Ime: Marko
Opel: Astra G 1.7 dti
Zakrci na oko 2000 obrtaja i u leru.. u prvoj i u drugoj brzini malo i cimnu auto.. karavan je nije bas ni lagan auto a uspe da ga trzne u prvoj i drugoj... vec u trecoj ne.. cuje se samo taj zvuk dizelasa samo zakrci malo jace nego kada radi ispod 2000 obrtaja.. e sad nisam bas primetio da kvacilo nesto lose radi.. sta znam.. I da kazem.. cipovan je posle godine i sada ima oko 98 konja.. bolje vuce itd. Ali isto sve to radi kao i pre... sve to sto se desava traje oko 4 god unazad.. mada vidis svi kazu da je to ok.. mada ja nisam pametan.. :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 23 Feb 2015 15:59 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2014 11:57
Postovi: 77
Lokacija: sarajevo
Ime: nedim
Opel: astra 2.0 dti
drugari dobar dan. jedno pitanje nevezano za model, ali meni vazno. motor je 2.0 dti. dakle, pocetkom ljeta planiramo put za solun. idemo iz sarajeva za beograd, tu smo jedan dan u obilasku i onda autom za solun. zanima me koje pumpe preporucujete za sipanje goriva, jel jos uvijek desetak sati traje voznja i ima li kakvih iznenadjenja? hvala na savjetima jaranima opelasima :":


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 23 Feb 2015 16:14 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2012 04:57
Postovi: 1736
Lokacija: Mladenovac
Ime: Dusko
Opel: Astra G 2.0 DTI, Corsa D 1.2
Garaza: pogledaj
Sipaj na većim NIS pumpama u većim mestima. Ja bih preskočio pumpe na autoputu. Prošle godine su neki imali problema sa makedonskim ED. Možda još MOL.
Siguran sam da ćeš dobiti i drugačije preporuke. Pa ti kasnije slaži mozaik. :ok:

_________________
That kid's on dope!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 23 Feb 2015 16:17 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2014 11:57
Postovi: 77
Lokacija: sarajevo
Ime: nedim
Opel: astra 2.0 dti
hvala puno. jedva cekam. ja sam cesto u beogradu, supruga nije bila nikad. pa jedva cekamo doci. spremicemo vozilo za put, izdrzace valjda bez problema do tamo. hvala jos jednom, svaki drugi savjet je takodjer dobrodosao. pozdrav iz sa!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 01:36 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Ja 30 godina idem u Grčku i uvek sam sipao gorivo u Makedoniji, što benzin što dizel ili eurodizel, kako sam kada koji auto imao. Mogu reći da nikada, ali nikada nisam imao ni jedan problem zbog goriva, čak šta više, svaki auto mi je dosta bolje radio, bolje vukao i manje trošio sa njihovim gorivom. Mislim da su uvek imali kvalitetnije gorivo od nas, a što je još bolje i uvek jeftinije. Praksa mi je da pre ulaska u Grčku napunim rezervoar u Gevgeliji na Okta pumpi, a u povratku kod Kumanova na Mak Petrolu. Samo zadnje godine sam izbegao Mak Petrol jer su probali da mi zabuše za kurs evra, pa sam sipao na sledećoj pumpi, ne sećam se tačno kojoj.

Ja prvi put čujem da je neko imao problema sa ED u Makedoniji. Ja ga sipam tamo zadnjih 10 godina i imam samo reči hvale gde god da sam ga sipao, a i od drugih sam čuo takođe samo pozitivne komentare, tako da lično mislim da je informacija netačna. Možda je neko imao neki problem sa motorom, što ne znači da je gorivo krivac za to.

Kod nas bih preporučio LUK Oil pumpe, Avia i Eco Helenic. Nekako mi se čini da mi najbolje auto radi i najmanje troši kada tamo sipam, mada, to je moje lično mišljenje i možda je subjektivno. Iz principa ne sipam na nekim manjim i nepoznatim privatnim pumpama, možda su to ostale traume iz ranijih perioda kada se švercovalo gorivo i prodavalo sve i svašta na svim pumpama bez ikakve kontrole, naročito kod tih malih privatnika.

Moj brat je vozio baš taj motor 2.0 dti u Vectri i nije imao problema od kada je promenio protokomer na nekih 70.000km. U servisu su mu rekli da je to mana kod ovog motora i da skoro svima to crkne otprilike na toj kilometraži. Razlog - naše gorivo. Sad budi pametan pa zaključi da li je tako i šta je ovde istina. Svake godine takođe more - Grčka, makedonsko gorivo, domaće NIS-ovo, LUK Oil... Posle 130.000km je slomio radilicu iz čista mira, ali to nije sigurno zbog goriva. Slomio je na blagoj uzbrdici sa punim autom u 5. brzini na 90 km/h, vozio je normalno. Takođe kažu da to ovaj motor hoće često da napravi. Posle toga je auto popravljen i prodat. Ide i dan danas bez problema posle 5 godina kod novog vlasnika. Ništa nije pipnuo osim zamene ulja.

Eto, da ne bude da mnogo OFF-ujem temu, napisao sam moja saznanja o gorivu i o ovom motoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 09:28 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007 11:10
Postovi: 8839
Lokacija: Beograd
Ime: Milos
Opel: Astra Bertone 2.0 Turbo, Corsa C 1.3 CDTi
Garaza: pogledaj
A kako se to protokomer pokvari zbog goriva, kada ne dolazi uopšte u kontakt sa istim :)

_________________
Build, race, break, fix, repeat


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 10:33 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Nezki je napisao:
A kako se to protokomer pokvari zbog goriva, kada ne dolazi uopšte u kontakt sa istim :)

Kako od goriva nije ni meni jasno, voleo bih da mi neko objasni, ali od mnogo njih sam to čuo i stvarno ti protokomeri crkavaju, posebno kod 2.0dti. Ja znam najmanje 3,4 slučaja, jer u mom okruženju ima baš dosta tih motora. Oglasi su puni polovnih protokomera, a nov je oko 100e. Ja sam imao klasičan opelov dizel 1.7 TD i nikad nisam imao problema sa protokomerom, a evo i novi vlasnik ga vozi već neko vreme bez problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 10:47 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007 11:10
Postovi: 8839
Lokacija: Beograd
Ime: Milos
Opel: Astra Bertone 2.0 Turbo, Corsa C 1.3 CDTi
Garaza: pogledaj
Pa dobro možda se kvare, ali teško da je od goriva, uvek je to najlakše majstorima da kažu :)

_________________
Build, race, break, fix, repeat


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 11:03 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2010 15:17
Postovi: 4870
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Astra H opc line
Crkavaju od plina, kad imas plin :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 11:19 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2014 11:57
Postovi: 77
Lokacija: sarajevo
Ime: nedim
Opel: astra 2.0 dti
kod nas je gorivo katastrofa. ne sipam na no name pumpama, iskljucivo energopetrol, odnosno ina, oni su u vlasnistvu madjarskog mola. za vikend ode auto u safe mode. odem kod majstora. egr. juce ciscenje. prije desetak mjeseci sam ga cistio, ali sada opet. kaze da mu je 80 posto problema s kojim dolaze ljudi od goriva iskljucivo. nafta, tacnije. covjek stvarno nije pametan gdje sipati i sta raditi. lako je kada ga ocistis, deset eura je to ovdje. ali strah me da ne crkne. onda me ceka oko 130 eura za novi egr. i sta sve jos moze pored toga. inace uvijek imam vise od pola rezervoara zbog bosh pumpe, ponasam se prema savjetima koje sam ovdje dobio kada sma kupio astru. ali ocito ne neke stvari ne mozes uticati...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 11:51 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007 11:10
Postovi: 8839
Lokacija: Beograd
Ime: Milos
Opel: Astra Bertone 2.0 Turbo, Corsa C 1.3 CDTi
Garaza: pogledaj
a u kom delu protokomer dolazi u kontakt sa bilo kakvim gorivom bilo benzinom ili plinom ili dizelom

_________________
Build, race, break, fix, repeat


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 11:57 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2010 15:17
Postovi: 4870
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Astra H opc line
Ma naravno da ne dolazi,pogotovo s dizelom :). Jesu nekad crkavali protokomeri zbog onih povratnih eksplozija kad imas plin. Ovi na dizelu crkavaju jer crkavaju,takvi su :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 24 Feb 2015 12:18 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
ned je napisao:
kod nas je gorivo katastrofa. ne sipam na no name pumpama, iskljucivo energopetrol, odnosno ina, oni su u vlasnistvu madjarskog mola. za vikend ode auto u safe mode. odem kod majstora. egr. juce ciscenje. prije desetak mjeseci sam ga cistio, ali sada opet. kaze da mu je 80 posto problema s kojim dolaze ljudi od goriva iskljucivo. nafta, tacnije. covjek stvarno nije pametan gdje sipati i sta raditi. lako je kada ga ocistis, deset eura je to ovdje. ali strah me da ne crkne. onda me ceka oko 130 eura za novi egr. i sta sve jos moze pored toga. inace uvijek imam vise od pola rezervoara zbog bosh pumpe, ponasam se prema savjetima koje sam ovdje dobio kada sma kupio astru. ali ocito ne neke stvari ne mozes uticati...

Tebi se, prijatelju, ako je takva situacija najviše isplati da softverski i hardverski isključiš EGR. I ja razmišljam to da uradim kod mene.
Na staroj Astri sam izbacio fabrički katalizator i ubacio zamenski sa ređim saćem i preporodio mi se auto. Nije baš dobro da se izbaci potpuno, hoće da poremeti rad zbog poremećene dekompresije. Majstor koji je specijalizovan za auspuhe i katalizatore rekao mi je da je u početku izbacivao ljudima katalizator, ali je imao problema sa reklamacijama, pa sada ugrađuje zamenske sa ređim saćem i to je to. Neku prepreku izduvni gasovi moraju da imaju. Lično sam se uverio da je to dobro uraditi. Ovo je trajno rešenje jer takav katalizator ne može da se zapuši, jedino vremenom ako istruli, ali to je kod dizela jako retko, jer i zadnji lonac traje milion godina.
Ne znam samo kod čišćenja EGR da li treba menjati dihtung EGR, a preporučuje se ujedno i čišćenje usisne grane a ne samo EGR-a.
Pročitao sam negde ovde na forumu da neko radi to potpuno eliminisanje EGR i čini mi se da je oko 50e.
To je ono što možeš da uradiš u vezi lošeg goriva i zapušenja sistema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 25 Feb 2015 18:03 
OffLine
Club 1000

Pridružio se: 02 Jan 2011 03:37
Postovi: 1183
Lokacija: Meljak ( Barajevo )
Ime: Boško
Opel: Astra G kupe 2.0 turbo
Garaza: pogledaj
Lepo bese dok je trajalo :banghead:

Imam problem sa astrom 2.0 turbo.. U voznji na nekih ~4k rpm u 3. brzini je odjednom zazvizdalo nesto pod haubom ( kao kad je nesto pod pritiskom pa negde ocepi :p ) .. ja odmah zabo kvacilo, nakon cega se motor ugasio.. kad je hladna skroz onda upali i radi normalno dok ne spusti ler gas i onda se odmah gasi,a kad je topla onda obrtaji variraju mnogo, i ako joj ne pripomazem sa gasom hoce da se ugasi..

svecice su zaprljane, nije samo benzin nego mi se cini da i ulja ima na njima ( na navojima )..

Slika Slika Slika Slika

Inace zamenjena turbina (LEH), dizne (LEH), svecice iridijumske stavljene, EDS mape ubacene.. Savetovase me da probam da vratim njenu fabricku mapu pa da vidim sta se desava, brljavi li onda.. Inace oseti se benzin, i pod haubom i na auspuhu, kao da nema lepo sagorevanje, prebogatu smesu dobija, bem li ga..

Ako neko ima neku ideju sta bi moglo biti, i zbog cega moze da dobije ulje na svecici bio bih zahvalan :ots1:

Evo i video:



edit protokomer je zezao, njega sam raskacio i sada radi normalno.. :ots:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 26 Feb 2015 00:51 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2014 13:59
Postovi: 2007
Lokacija: Kruševac
Ime: Stefan
Opel: Astra G Bertone 1.8 16V (Z18XE); Ex: Opel Astra G 1.6 16V
Garaza: pogledaj
Cudo nije izbacio neku gresku na ovom snimku dok je radio ovako :) A sta je sa protokomerom? Jel neka posledica mapiranja ili ovako dotrajao???

Usput ako mogu i ja da postavim jedno pitanje :D
Jel zna neko zasto se ponekad cuje ovo cudo na slici dole? Isto tako mi se culo i na predhodnoj astri i sad na ovoj, poludim kad ga cujem da cakce :D
To je predpostavljam neki vakum, valjda vakum za rezervoar nemam pojma...uglavnom ne cuje se uvek, ponekad samo se cuje najvise 5-10 min (cak cak cak cak) pa prestane...kad izvucem ovo gumeno crevce sa ovog elektronskog dela i stavim prst na crevce osetim da ima neki vakum, zalepi ce prst na crevce, ali dok se cuje tako isprekidano vuce crevce, i to se cuje :)
Mnogo zivcira...

Slika
Ovo cudo sto je zakaceno na kuciste filtera vazduha.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 27 Feb 2015 02:08 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2014 13:59
Postovi: 2007
Lokacija: Kruševac
Ime: Stefan
Opel: Astra G Bertone 1.8 16V (Z18XE); Ex: Opel Astra G 1.6 16V
Garaza: pogledaj
Ajmo ljudi nemoguce da niko ne zna? :D
Znaci izludjuje me taj zvuk, cuje se tako par minuta pa se posle ne cuje isto toliko koliko se culo mozda i duze pa se opet pojavi :D
Isto se culo i na predhodnu astru tako samo sto je na njoj drugaciji oblik tog dela bio ali an istom mestu...
Majstor mi kaze da je to ok, kaze nesto zbog sauha se cuje kad je hladno, mada ja msm da nema ni veze...

Slika
Mogu da snimim kako se cuje pa da postavim ako treba...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 28 Feb 2015 10:58 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 30 Jun 2013 16:46
Postovi: 221
Lokacija: bg
Ime: Goran
Opel: astra g 17 dti
Koliko ulja staje u motor 1.7 DTI? 2000god?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Feb 2015 13:39 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2013 16:52
Postovi: 208
Lokacija: Loznica/Beograd/Smederevo
Ime: Oli
Opel: Astra G 1.7 DTI
Garaza: pogledaj
4,5l

Sent from my IdeaTab A2107A-H using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 28 Feb 2015 13:54 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2010 15:17
Postovi: 4870
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Astra H opc line
djile je napisao:
Ajmo ljudi nemoguce da niko ne zna? :D
Znaci izludjuje me taj zvuk, cuje se tako par minuta pa se posle ne cuje isto toliko koliko se culo mozda i duze pa se opet pojavi :D
Isto se culo i na predhodnu astru tako samo sto je na njoj drugaciji oblik tog dela bio ali an istom mestu...
Majstor mi kaze da je to ok, kaze nesto zbog sauha se cuje kad je hladno, mada ja msm da nema ni veze...

Slika
Mogu da snimim kako se cuje pa da postavim ako treba...

To ti je ventil za benzinske pare iz rezervoara i on tako radi. Pokusaj da ga odvojis necim od kosa da ne prenosi zvuk u kabinu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte "astru" sve u vezi Astre
PostPoslato: 28 Feb 2015 13:58 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Maj 2011 00:57
Postovi: 2077
Lokacija: Stara Pazova
Ime: Predrag
Opel: Astra Bertone Cabrio 2.0 Turbo, Kadett GSI, Corsa B,Bmw 525d
Garaza: pogledaj
bas to sto pera kaze, i cuje se kao hidropodizac kad nema ullja :D

_________________
Zivot je 1, al OPEL je 2.0 T


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4697 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159 ... 188  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs