Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 29 Mar 2024 17:55

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ručnu
PostPoslato: 26 Jun 2014 19:23 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2010 18:27
Postovi: 114
Lokacija: Novi Sad
Ime: Vuk
Opel: Vectra A 1.6i GLS 1991
Ja se izvinjavam ako je neko o ovome već pisao, ali u pretrazi nisam uspeo da nađem.
Pre par dana sam bio na tehničkom pregledu i dok sam ga radio pukla je (ili se otkačila) sajla za ručnu, u stvari nadam se da je to, da se nije nešto slomilo. Isto mi je lik rekao da je pedala malo tvrda i da slabije koči auto nego što bi trebalo i da verovatno imam vazduha u sistemu. Prednji diskovi i pločice su novi, doboši i pakne imaju nekoliko godina, a pre par nedelja sam štelovao pakne. Imam auto 6-7 godina i nikad nisam izbacivao vazduh iz sistema, jedino ako su to majstori uradili kad su mi menjali kočione cilindre pre jedno 4 godine.
E sad, hoću za jedno nedelju dana da odem kod druga na kanal da sredim te probleme, al pošto se nisam ranije bakćao s tim, treba mi savet kako to da odradim pravilno i najbolje.
Što se tiče izbacivanja vazduha, isplanirao sam to ovako: otvorim rezervoar, naspem ulje do vrha, odvrnem malo sisicu pa kažem drugu da druka i on druka dok ne izađe vazduh i ne počne samo tečnost da curi, u međuvremenu dolivam ulje ako treba. Ponavljam proceduru za svaki točak.
To je neki moj plan, pa voleo bih da mi neko kaže da li valja tako raditi.
Što se tiče sajle ručne, ne znam kako se namešta i podešava, jer i pre se malo teže povlačila i dosta visoko je hvatala, tj nije radila baš kako treba, pa me zanima kako da je podesim, bez obzira da li treba da kupujem novu (ako je pukla) ili ne (ako se samo otkačila)
Hvala u napred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 19:37 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2010 18:27
Postovi: 114
Lokacija: Novi Sad
Ime: Vuk
Opel: Vectra A 1.6i GLS 1991
U stvari kad malo bolje razmislim, nema smisla da druka kad ja otpustim sisicu, nego samo da pritisne, ako bude drukao, ućiće vazduh opet, j...m sebe mašinca ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 20:06 
OffLine
50% warn
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2014 19:30
Postovi: 219
Lokacija: Beograd
Ime: Joka N
Opel: Opel Astra F 1.6i GLS
Garaza: pogledaj
Vuk1987 je napisao:
Ja se izvinjavam ako je neko o ovome već pisao, ali u pretrazi nisam uspeo da nađem.
Pre par dana sam bio na tehničkom pregledu i dok sam ga radio pukla je (ili se otkačila) sajla za ručnu, u stvari nadam se da je to, da se nije nešto slomilo. Isto mi je lik rekao da je pedala malo tvrda i da slabije koči auto nego što bi trebalo i da verovatno imam vazduha u sistemu. Prednji diskovi i pločice su novi, doboši i pakne imaju nekoliko godina, a pre par nedelja sam štelovao pakne. Imam auto 6-7 godina i nikad nisam izbacivao vazduh iz sistema, jedino ako su to majstori uradili kad su mi menjali kočione cilindre pre jedno 4 godine.
E sad, hoću za jedno nedelju dana da odem kod druga na kanal da sredim te probleme, al pošto se nisam ranije bakćao s tim, treba mi savet kako to da odradim pravilno i najbolje.
Što se tiče izbacivanja vazduha, isplanirao sam to ovako: otvorim rezervoar, naspem ulje do vrha, odvrnem malo sisicu pa kažem drugu da druka i on druka dok ne izađe vazduh i ne počne samo tečnost da curi, u međuvremenu dolivam ulje ako treba. Ponavljam proceduru za svaki točak.
To je neki moj plan, pa voleo bih da mi neko kaže da li valja tako raditi.
Što se tiče sajle ručne, ne znam kako se namešta i podešava, jer i pre se malo teže povlačila i dosta visoko je hvatala, tj nije radila baš kako treba, pa me zanima kako da je podesim, bez obzira da li treba da kupujem novu (ako je pukla) ili ne (ako se samo otkačila)
Hvala u napred.

Evo da pocnem od pocetka...:) Vrlo moguce da ti je pukla sajla,ako rucna vise ne reaguje i nema otpor pri povlacenju i samo ode do kraja...sto se tvrde pedale tice,nemora da znaci da je do vazduha,mozda ti kocioni servo ne radi(jugo npr ni nema kocioni servo) zato mu je dosta tvrda kocnica...Pa bi pre rekao da je to...Sto se ispustanja vazduha tice,sa unutrasnje strane one opalate oko diska imas tu sto ti kazes sisicu,skines gumicu sa nje,stisnes kocnicu do kraja pa pustis,ponovis opet,bez drukanja kao sto si vec rekao...:) Zasto si stelovao paknove kada bi oni trebali da budu samostelujuci? :banghead: Ako su ti ih namestili kako treba...:) Morao je vazduh da se ispusta ako su ti menjani kocioni cilindri...Sto se tice sajle za rucnu,pogledaj prvo ono sto sam ti rekao na pocetku,da li rucna pruza bilo kakav otpor ili samo odleti do kraja...Pa mi to javi,da znam da li ti je pukla sajla ili ti se otpustila do kraja,posto si vec rekao da je bila jako visoka...Sto se zatezanja tice,udjes u kanal,pratis od sredine patosa buzir od rucne i na jednom mestu ces naici na racvu koja ide na dve strane jedna u levi druga u desni tocak,tu ces videti i nesto kao veliki dugacki sraf i na njemu dve matice(po pravilu) tu se zateze i otpusta rucna kocnica...ali prvo ti prekontrolisi paknove kakvi su,da li imas sistem za samostelovanje istih...ne bi bilo lose da ti to otvoris i prosledis mi par slicica da ti ja kazem,ako ne znas kako to izgleda sve...:) Ako ti bilo sta vise zatreba ili neko objasnjenje,da ne piskaram ovde i pravim se pametan saljem odgovor pp...Pozdrav :respekt:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 20:38 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2010 18:27
Postovi: 114
Lokacija: Novi Sad
Ime: Vuk
Opel: Vectra A 1.6i GLS 1991
Zaboravio sam da napišem, da ručna samo odleti, nema nikakvog otpora i čulo se kad je puklo, nego se nadam da se možda samo otkačila, da ne moram novu da kupujem :)
Te matice sam video nazad na sajli od ručne, nego sam mislio da postoji još negde da se šteluje.
Mislim da mi radi servo, jer, mnogo je tvrđa kočnica kad je motor ugašen, nego kad radi (u stvari meni ni nije nešto tvrda, takva je bila oduvek, nego je lik sa tehničkog tako rekao).
Pakne imaju onaj točkić (kao zupčanik za štelovanje), ali nisam primetio nikakve posebne uređaje unutra. Slikaću, pa ću ti poslati.
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 20:48 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2010 18:27
Postovi: 114
Lokacija: Novi Sad
Ime: Vuk
Opel: Vectra A 1.6i GLS 1991
A i brate, mislim da je bolje da mi napišeš ovde sve, jer ima na forumu dosta laika poput mene, koji mugu imati isti , ili sličan problem, pa ako nekom zatreba, može da pogleda. Ja npr, sam daleko od stručnjaka, ali mnoge probleme na kolima (imao sam ih jako mnogo za sve ove godine) sam rešio tako što sam pročitao postove drugih ljudi na forumu :ots:
A tebi hvala još jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 22:15 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2012 08:52
Postovi: 780
Lokacija: Subotica
Ime: Slobodan
Opel: Yugo 1.1EFI
Garaza: pogledaj
Jedino Yugo 45 nema servo, ostali svi imaju ;) Sto se tice same teme, ako ima vazduha u sistemu, nozna kocnica ne moze biti nikako tvrda, upravo suprotno, izrazito je mekana i sabija se do kraja a ne koci dovoljno. Tek nakon drukanja tj nekoliko uzastopnih pritisaka na kocnicu u kratkom periodu ce da otvrdne... A ispustanje vazduha se radi tako sto se nadrukuje dok ne postane tvrda i kada dalje pumpanje jednostavno ne povecava tvrdocu, onda se stisne do kraja i popusti brzo i stegne nazad sisica. To treba uraditi tom brzinom da bude brze pre nego sto propadne papucica skroz do dole jer u suprotnom vazduh ulazi unutra. Takodje se radi redosledeom od najdaljeg do najblizeg tocka do kocinog... I ponavlja se sve dok se ne postigne da se pri prvom pritisku dobije maksimalna tvrdoca. Za rucnu vam ne znam pomoci, posto nemam pojma kako je na Opelu ;)

_________________
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 22:30 
OffLine
50% warn
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2014 19:30
Postovi: 219
Lokacija: Beograd
Ime: Joka N
Opel: Opel Astra F 1.6i GLS
Garaza: pogledaj
YUgisa je napisao:
Jedino Yugo 45 nema servo, ostali svi imaju ;) Sto se tice same teme, ako ima vazduha u sistemu, nozna kocnica ne moze biti nikako tvrda, upravo suprotno, izrazito je mekana i sabija se do kraja a ne koci dovoljno. Tek nakon drukanja tj nekoliko uzastopnih pritisaka na kocnicu u kratkom periodu ce da otvrdne... A ispustanje vazduha se radi tako sto se nadrukuje dok ne postane tvrda i kada dalje pumpanje jednostavno ne povecava tvrdocu, onda se stisne do kraja i popusti brzo i stegne nazad sisica. To treba uraditi tom brzinom da bude brze pre nego sto propadne papucica skroz do dole jer u suprotnom vazduh ulazi unutra. Takodje se radi redosledeom od najdaljeg do najblizeg tocka do kocinog... I ponavlja se sve dok se ne postigne da se pri prvom pritisku dobije maksimalna tvrdoca. Za rucnu vam ne znam pomoci, posto nemam pojma kako je na Opelu ;)

Jeste samo 45 nema servo,bas bih voleo da mi pronadjes juga npr 55 koji ima ispravan servo ili da ga uopste ima...Pod tim Yugo nisam msl na tvog novog Juga ili Koral In itd...sta se odmah vredjas... :bekelji:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 22:31 
OffLine
50% warn
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2014 19:30
Postovi: 219
Lokacija: Beograd
Ime: Joka N
Opel: Opel Astra F 1.6i GLS
Garaza: pogledaj
Vuk1987 je napisao:
A i brate, mislim da je bolje da mi napišeš ovde sve, jer ima na forumu dosta laika poput mene, koji mugu imati isti , ili sličan problem, pa ako nekom zatreba, može da pogleda. Ja npr, sam daleko od stručnjaka, ali mnoge probleme na kolima (imao sam ih jako mnogo za sve ove godine) sam rešio tako što sam pročitao postove drugih ljudi na forumu :ots:
A tebi hvala još jednom.

Sto se rucne tice 99% pukla sajla 1% da se otkacila upravo dole kod tog dela na podesavanju...nema tu posebnog sistema za stelovanje,to je ustvari jedna spirala i jedan lim ispod njega,koji je zategnut oprugom i ima ulogu da kada se pravilno namesti doteze paknove kako se oni trose,kako bi uvek imao isto kocenje,da ne ni morao sam svakih pola godine godinu da skidas sve i dotezes,e sada ako ti je neko omasio oprugicu,tj nije je stavio na pravo mesto,ili ako ti fali taj lim koji ide po toj spirali i zateze paknove onda ti to ne radi...Vidi za tu rucnu,nije skupa sajla,a i najbolje je nova,lepo sve sredis i zategnes je onako da se podize samo nekoliko zuba,nista preterano...:) Sve sto ti treba pitaj...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 26 Jun 2014 22:54 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2010 18:27
Postovi: 114
Lokacija: Novi Sad
Ime: Vuk
Opel: Vectra A 1.6i GLS 1991
Ok, slikam sutra pa ti šaljem kako mi izgleda kočnica.
Kod mene, kad ugasim motor, prvi put kad pritisnem kočnicu mi ostane mekana papučica, ali svaki sledeći put je sve tvrđa, dobro, pretpostavljam da je to zato što servo prestane sa radom, ali da li može biti i zbog vazduha u sistemu?
Jel izbacivanje vazduha radim sa upaljenim ili ugašenim motorom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 27 Jun 2014 08:57 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2012 08:52
Postovi: 780
Lokacija: Subotica
Ime: Slobodan
Opel: Yugo 1.1EFI
Garaza: pogledaj
Joka N. je napisao:
Jeste samo 45 nema servo,bas bih voleo da mi pronadjes juga npr 55 koji ima ispravan servo ili da ga uopste ima...Pod tim Yugo nisam msl na tvog novog Juga ili Koral In itd...sta se odmah vredjas... :bekelji:



Sve Zastave koje sam ja vozio su imale ispravan servo ukoliko je bio ugradjen a od jedno sigurno 500 Yugica sa cijim sam vlasnicima razgovarao, mozda par je imalo problem sa stradanjem i svi su ga zamenili i neki su ga pokvarili i svojom krivicom... Znam samo za jedan slucaj da nije imao jer je pa ne mogu reci nista drugo sem neki mesar posto nije automehanicar uzeo skinuo ali je vlasnik kontaktirao mene i nakon toga ugradio ponovo nazad. Ne vredjam se ja ali ne vidim cemu izmisljanje necega sto uopste nije tematika teme i sad jos nesto insistiras i ubedjujes... To sto ste vi imali lose iskustvo trebate kuditi vlasnika te Zastave a ne Zastavu...

_________________
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 27 Jun 2014 18:45 
OffLine
50% warn
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2014 19:30
Postovi: 219
Lokacija: Beograd
Ime: Joka N
Opel: Opel Astra F 1.6i GLS
Garaza: pogledaj
YUgisa je napisao:
Joka N. je napisao:
Jeste samo 45 nema servo,bas bih voleo da mi pronadjes juga npr 55 koji ima ispravan servo ili da ga uopste ima...Pod tim Yugo nisam msl na tvog novog Juga ili Koral In itd...sta se odmah vredjas... :bekelji:



Sve Zastave koje sam ja vozio su imale ispravan servo ukoliko je bio ugradjen a od jedno sigurno 500 Yugica sa cijim sam vlasnicima razgovarao, mozda par je imalo problem sa stradanjem i svi su ga zamenili i neki su ga pokvarili i svojom krivicom... Znam samo za jedan slucaj da nije imao jer je pa ne mogu reci nista drugo sem neki mesar posto nije automehanicar uzeo skinuo ali je vlasnik kontaktirao mene i nakon toga ugradio ponovo nazad. Ne vredjam se ja ali ne vidim cemu izmisljanje necega sto uopste nije tematika teme i sad jos nesto insistiras i ubedjujes... To sto ste vi imali lose iskustvo trebate kuditi vlasnika te Zastave a ne Zastavu...

Sta se lozis brate... :banghead: zbog tvoje ljubavi prema Zastavi ti si meni ovde napisao roman o tvojim iskustvima i ostalom,sto mene uopste ne zanima...Tema je bila Opel,usput sam napomenuo da Jugici nemaju servo,tj imaju ali je svima do jaja tvrda kocnica i sa istim,pa ti vidi...A ti odmah ko da sam tebe licno prozvao...iskuliraj malo... :ok: Super je zastava,opusti se... :wow


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 27 Jun 2014 18:47 
OffLine
50% warn
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2014 19:30
Postovi: 219
Lokacija: Beograd
Ime: Joka N
Opel: Opel Astra F 1.6i GLS
Garaza: pogledaj
Vuk1987 je napisao:
Ok, slikam sutra pa ti šaljem kako mi izgleda kočnica.
Kod mene, kad ugasim motor, prvi put kad pritisnem kočnicu mi ostane mekana papučica, ali svaki sledeći put je sve tvrđa, dobro, pretpostavljam da je to zato što servo prestane sa radom, ali da li može biti i zbog vazduha u sistemu?
Jel izbacivanje vazduha radim sa upaljenim ili ugašenim motorom?

Normalno je da kada ugasis motor i drukas kocnicu postaje sve tvrdja jer servo ne radi,vec ti sam mehanicki nabijas pritisak...:) Sto se tice izbacivanja vazduha,ugasen motor...:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 27 Jun 2014 19:53 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2010 18:27
Postovi: 114
Lokacija: Novi Sad
Ime: Vuk
Opel: Vectra A 1.6i GLS 1991
Evo sličica

Slika


Slika


Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbacivanje vazduha iz kočnica i nameštanje sajle za ruč
PostPoslato: 28 Jun 2014 21:03 
OffLine
50% warn
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2014 19:30
Postovi: 219
Lokacija: Beograd
Ime: Joka N
Opel: Opel Astra F 1.6i GLS
Garaza: pogledaj
Imas u porukama moj odgovor...:)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs